logo

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Önceden ilgili Tapu Müdürlüğüne veya belediyelerin imar müdürlüklerine gidilerek yapılan parsel sorgu işlemi artık internet üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir hale gelmiştir. Parsel sorgulama işlemi, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü resmi internet sayfası veya e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Söz konusu işlem ile sorgulama yapacağınız taşınmazın, konum, alan, ulaşım bağlantıları vb. bilgilerine ulaşabilirsiniz.

TKGM parsel sorgulama işlemi

TKGM ada parsel sorgu işlemi yapmak için öncelikle parselsorgu.tkgm.gov.tr adresine girmeniz gerekiyor. Bu sayfada idari (il, ilçe, ada, parsel bilgileri ile), coğrafi (koordinat bilgileri ile), adres sekmelerinden birini kullanmalısınız. Veya (i) haritadan sorgula butonuna tıklayıp harita üzerinden parsel aramanızı yapabilirsiniz. Analiz kısmında ise dilediğiniz bölgede yıllara göre ana taşınmaz satış, ana taşınmaz ipotekli satış, bağımsız bölüm satış, bağımsız bölüm ipotekli satış ve alım satım yoğunluklarını inceleyebilirsiniz.

tapu sorgulama

E-devlet kullanarak tapu sorgulama işlemi

E-Devlet üzerinden tapu sorgulaması yapmak için e-devlet sistemine girdikten sonra arama kısmına “Tapu bilgileri sorgulama” yazarak veya e-hizmetler bölümünden Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nü tıkladıktan sonra“Tapu Bilgileri Sorgulama” linkine tıkladığınızda üzerinize kayıtlı olan tapu bilgileriniz detaylı olarak gösterilmektedir.

e devlet üzerinden ada parsel sorgulama

İmar sorgula üzerinden de ada parsel sorgu işlemi gerçekleştirebilirsiniz

İmar sorgula sisteminde parsel sorgula butonuna tıkladığınızda TKGM ada parsel sorgu alt yapısının kullanıldığı bölüme aktarılıp sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. imar sorgula sitesi üzerinden ilgili taşınmazın imar durumunu da inceleyebilirsiniz. İmar sorgula sistemi sayesinde hem ada parsel sorgula işleminizi hemde parselinizin imar durumunu aynı platformda sorgulayabilirsiniz.

ada parsel imar sorgula

One thought on “Parsel Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?”

Leave a reply